Un nou Cetățean de onoare în Galeria personalităților municipiului Tecuci

Emil-Coseru-cetatean-de-onoare-al-municipiului-Tecuci-2018
Luni, 16 aprilie 2018, în ședința extraordinară a Consiliului local al municipiului Tecuci a fost votată Hotărârea de Consiliu nr. 82/16.04.2018 prin care s-a hotărât decernarea titlului de Cetățean de onoare al municipiului Tecuci actorului Emil Coșeru – Profesor universitar doctor al Universității de Arte „George Enescu”Iași, Societar al Teatrului Național Iași.

Actorul Emil Coșeru  s-a născut la Tecuci, județul Galați, la 23 noiembrie 1947.

A fost elev al Școlii Gimnaziale nr.7 „Nicolae Bălcescu”.

A absolvit liceul la Galați  și apoi, în 1969, Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică la clasa prof. Moni Ghelerter – Zoe Anghel Stanca, susţinând examenul de licenţă cu rolul Don Quijote din piesa cu acelaşi titlu de Yves Jamiaque.

Rol de debut: Treplev din Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Cătălina Buzoianu – 1969

A interpretat peste 300 de roluri în teatru, întruchipând personaje din dramaturgia română și străină sub regia unor regizori precum Cătălina Buzoianu, Dan Nasta, Mihai Măniuţiu, Dan Alexandrescu, Anca Ovanez-Doroșenco, Călin Florian, Nicoleta Toia, Dragoș Galgoțiu, Cristian Hadji-Culea, Mihai Lungianu, Tudor Florian, Letiția Popa, Irina Popescu-Boieru, Nicolae Scarlat, Alexander Hausvater, Sorana Coroamă Stanca, Valeriu Moisescu, Beatrice Rancea, Dan Stoica, Sorin Mirea, Mircea Marosin, Virgil Tănase, Eugen Todoran și lista poate continua.

Între 1973 –1977 joacă în cinci filme artistice de lung metraj şi are colaborări la Teatru TV.

Între 1982 şi 1984 este profesor şi regizor la Gubbio, Italia.

În 1990 a reînfiinţat şcoala ieşeană de teatru în cadrul Universităţii de Arte „George Enescu” , unde în prezent este conferenţiar universitar doctor. Împreună cu studenţii a 3 promoţii, a realizat 15 spectacole.

În perioada 1990-1993 a fost director adjunct al Teatrului Naţional Iaşi.

A luat numeroase premii la Festivaluri studenţeşti, dintre care:

• Premiul oraşului Torino, Italia
  • Premiul Radio Iaşi
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1998
  • Premiul de interpretare feminină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1999
  • Premiul de interpretare masculină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 2000
  • Premiul special al juriului – Festivalul Naţional Studenţesc, Bucureşti – 1999
  • Premii personale:
  • Premiul de interpretare masculină la Festivalul de teatru scurt, Oradea – 1987
  • Decorat cu Ordinul Naţional pentru Merit în gradul de Cavaler de Preşedinţia României – 2002
  • A efectuat turnee în Germania, Italia, Grecia, Rusia, Polonia, Ucraina, Coreea de Sud.

Prin această decizie, administrația tecuceană dorește, în numele cetățenilor săi, să aducă prețuirea cuvenită actorului Emil Coșeru care si-a dedicat existența și talentul promovării artei teatrale, făcând astfel cinste  meleagurilor tecucene.