Amânare tratamente de combatere a insectelor în Tecuci

Tratamente-de-combatere-a-insectelor-in-Tecuci

U.A.T.  TECUCI   anunță  cetățenii municipiului  că se vor efectua tratamente de combatere a insectelor zburătoare care creează disconfort populației.

U.A.T. TECUCI anunţă cetăţenii municipiului că tratamentul de combatere a insectelor zburătoare care creează disconfort populaţiei, programat a se efectua în data de 21.06.2018 , se amână pentru data de 25.06.2018 datorită prognozei meteo care prezinta posibilitatea precipitaţiilor în data de 21 .06.2018, condiţii în care tratamentul nu mai are eficienţa dorită

Pentru informaţii suplimentare puteţi suna la nr. de telefon 0800800 1 1 1.

U.A.T. TECUCI  anunță  cetățenii municipiului că în conformitate cu Ordinul Comun(ord. 45/1991 al Ministerului Agriculturii, 68/1992  al Ministerului Mediului, 15B/3404/1991 al Departamentului pentru Administrația Locală, 127/1991 al Asociației Crescătorilor de Albine, 1786/TB/1991 al Ministerului Transporturilor) și cu Legea Apiculturii nr. 383/2013, că se vor efectua tratamente de combatere a insectelor zburătoare care creează disconfort populației.

Tratamentul va fi efectuat aerian  în intravilanul localității.

Data și durata aplicării tratamentului: 21.06-26.06.2018, pe o durată de aproximativ 6 ore,  începând cu ora 5.Tratamentul se efectuează în prima zi a perioadei iar dacă nu permit condițiile atmosferice, va fi amânat pentru prima zi în care se poate efectua.

Denumirea produsului folosit și doza de aplicare : AQUA  K OTHRINE  Ew20 din categoria biocide, avizat de Ministerul Sănătății Publice, în doză de 50 ml/ha.

Modul de acțiune al pesticidului : produsul nu este toxic penhtru populație și albine, însă crescătorii de albine sunt sfătuiți să ia măsuri pentru evitarea eventualelor accidente.Conține DELTAMETHRIN (2g-2%) și acționează prin contact și ingestie.

Pe perioada de aplicare a tratamentului în dimineața respectivă recomandăm evitarea expunerii pe domeniul public a copiilor, vârstnicilor, precum și a persoanelor cu afecțiuni respiratorii.

Pentru informații suplimentare puteți suna la nr. de telefon 0.800.800.111 .

PRIMAR, Cătălin Constantin Hurdubae