S-a mai stins încă un Cetățean de onoare al municipiului Tecuci

Generalul-locotenent-Constantin-Ionita

Prin dispariția dintre noi a generalului locotenent, în retragere, Constantin Gh. Ioniță – Cetățean de onoare al municipiului Tecuci, comunitatea tecuceană a pierdut un om care prin munca și devotamentul manifestat de-a lungul unei vieți, a făcut cinste orașului în care și-a petrecut bună parte din viață și carieră

S-a născut la 30 mai 1930 în satul Lânga, jud. Dolj.

În 1956 a fost admis la Academia Militară pe care o termină în 1959 și este repartizat în Garnizoana Tecuci ca ofițer de artilerie cu operațiile la Divizia 17 AR.

Cariera îl poartă prin diverse locuri în țară și străinătate. Se căsătorește în Tecuci în 1964 unde revine în 1977în funcția de comandant la Brigada 32 ROT.

De-a lungul unei cariere remarcabile, a participat la 20 de misiuni, în afara țării, pe care le-a îndeplinit cu succes, primind ordine și medalii dintre care amintim:Ordinul militar cls. 1,2 și 3, Ordinul Tudor Vladimirescu, Ordinul Mihai Viteazul, Ordinul Steaua României.

În 1992 este trecut în rezervă după o activitate militară, în slujba României, de 42 de ani.

Onor și respect pentru o viață și o activitate exemplare!

Condoleanțe familiei și Dumnezeu să-l odihnească în pace!

foto: tecuceni.ro