Restricții de circulație în perioada desfășurării iarmarocului moldovenesc

Restricții-de-circulație-iarmaroc-Moldovenesc-Tecuci

În fiecare an, în preajma sărbătorii religioase „Sfânta Maria Mare”, în tradiția tecuceană s-a împământenit, încă din anii 1800, organizarea „Iarmarocului Moldovenesc” la care participă comercianți din toate părțile țării.

Târgul va fi organizat de către Societatea Piețe Prest TEC S.R.L. Tecuci pe amplasamentul cu destinația Obor din  Municipiul Tecuci, str. Cuza Vodă, nr. 104A.

Pentru desfășurarea în condiții de siguranță a traficului rutier și pietonal este necesară instituirea temporară a unor restricții ale circulației rutiere și amplasarea unor indicatoare de circulație  după cum urmează:

– str. Cuza Vodă

• se instituie sens unic pe direcția de mers Tecuci – Matca între  intersecția cu str. Plugului și intersecția cu str. Plt. Stoicescu;
  • se vor crea două benzi de circulație, una de preselecție pentru direcția „înainte” și una de preselecție pentru direcția la „stânga”;
  • pe sensul de mers comuna Matca – centru civic Tecuci se va realiza o amenajare rutieră cu parapeți lestabili prin care conducătorii de vehicule vor fi direcționați către str. Petru Rareș;
  • pe sensul de mers dinspre comuna Matca spre centrul municipiului se dirijează circulația pe str. Plt. Stoicescu cu indicatorul obligatoriu la dreapta;

str. Văleni

• intersecție cu str. Cuza Vodă interzis a vira la stânga;

str. Petru Rareș

• se instituie sens unic pe direcția de mers  Matca – Tecuci, pe tronsonul intersecție str. Plt. Stoicescu – intersecție cu str. Plugului. La intersecția str. Plugului cu str. Petru Rareș se vor monta indicatoare rutiere cu semnificația „Oprire” pe str. Plugului și „interzis a vira la stânga” urmând ca str. Petru Rareș să fie stradă cu regim prioritar.

str. Plutonier Stoicescu

• la intersecție cu str. Petru Rareș, acces interzis tuturor vehiculelor;

str. Oltului

• la intersecția cu str. Petru Rareș interzis a vira la dreapta;

Dirijarea traficului rutier se va realiza cu sprijinul Poliției Locale și Poliției Municipale, Biroul Rutier.

Restricțiile propuse vor fi valabile în perioada:

08.08.2019 orele 18:00 – 16.08.2019 orele 10:00

Serviciul Comunicare Registratură