Reabilitarea sediului Primăriei municipiului Tecuci

Reabilitarea sediului Primăriei municipiului Tecuci intră în faza de achiziție publică

Marți, 28 august 2018, a fost semnat contractul de finanțare pentru proiectul  „Creșterea eficienței energetice a clădirilor publice – Sediul Primăriei Tecuci”.

Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020

Axa prioritară 3 Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritatea de investiții 3.1 Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice și în sectorul locuințelor.

În cadrul proiectului vor fi realizate:

• Lucrări pentru creșterea eficienței energetice : înlocuirea tâmplăriei exterioare, izolarea termică a pereților exteriori, izolarea termică a planșeului peste ultimul nivel, instalații electrice, reabilitare instalație de iluminat, înlocuire corpuri de iluminat, instalații sanitare și termice, echipamente pentru creșterea eficienței energetice (sistem de panouri solare pentru apă caldă, pompe de căldură)
  • Lucrări conexe: rampă mobilă pentru persoane cu handicap, amenajare grup sanitar pentru persoane cu dizabilități, instalație de detecție și semnalizare la incendiu, instalații de hidranți interior, instalații electrice, reabilitare instalație de forță, înlocuire tâmplărie interioară, construire acoperiș, instalație de paratrăsnet și priză de pământ, instalație de hidranți exteriori și cameră pompe

Valoarea totală a proiectului este 7.435.124,48 lei din care, contribuția Primăriei municipiului Tecuci va fi de 792.531,18 lei.

În condițiile în care procedura de achiziție publică a execuției obiectivului de investiții se va derula conform  graficului stabilit, lucrările vor începe în primăvara anului 2019.

Biroul Fonduri Europene