Ceremonie de omagiere a eroilor căzuţi în Primul Razboi Mondial

Guvernul României, printr-o hotărâre de guvern,  a declarat anul 2017 drept  „Anul Mărăşti, Mărăşeşti, Oituz — 100”, dedicat comemorării a 100 de ani de la sacrificiul ostaşilor români în luptele ce au avut loc în aceste localități în timpul Primului Război Mondial.

Monumentul-Cercetasului-din-Tecuci

U.A.T. Municipiul Tecuci organizează vineri, 11 august 2017, la Monumentul Cercetașilor din Parcul Central „Alexandru Ioan Cuza”, o ceremonie de omagiere a eroilor care au căzut în luptă sau în prizonierat în timpul primei conflagrații mondiale.

Programul manifestării:

11:00 –  Intonarea Imnului de Stat al României

– Slujba religioasă de comemorare

– Alocuțiuni

– Decernare  plachetă omagială dedicată memoriei eroilor căzuți în Marele Război

–  Aprindere de candele și lumânări

–  Depunere de coroane

Comentariile nu sunt permise.